دریچه منهول چدنی در اصل از قدیمی ترین و پرمصرف ترین دریچه های منهول در کشور به شمار می رود. این دریچه ها با استفاده از آلیاژهای آهن، سیلیسیم و کربن تولید و به بازار عرضه می شوند. که تقریبا بیش از 95 درصد آلیاژ به کار رفته در دریچه های منهول چدنی، آهن است. 

به همین دلیل این دریچه ها از وزن سنگینی برخوردار هستند و تنها برای محیط های خاصی مناسب به شمار می روند. از دریچه منهول چدنی در زمان های قدیم بسیار استفاده می شده است. اما امروزه نمونه های جدیدتر دریچه های منهول که وارد بازار شده اند، استفاده از این دریچه ها را محدود نموده اند. 

مثلا دریچه های منهول کامپوزیتی، دریچه های منهول پلی اتیلن، دریچه های منهول نانو کامپوزیت و دریچه های منهول کوپلیمری که تولید و وارد بازار شدند، دیگر کمتر کسی اقدام به استفاده از دریچه منهول چدنی نمود. اما با این حال، هنوز هم این دریچه ها از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و در محیط های مختلف از آنها استفاده می شود. 

ابعاد تولیدی دریچه های منهول چدنی

این نوع از دریچه های منهول از آنجایی که دارای کاربرد وسیعی هستند، در ابعاد متنوعی تولید می شوند. بیشترین نوع دریچه منهول چدنی به شکل دایره ای است. اما این دریچه ها به شکل مستطیل و مربع نیز تولید و به بازار عرضه می گردند. 

از پرکاربردترین دریچه های منهول چدنی که به شکل مربعی تولید می شوند، باید به ابعاد 30، 40، 50، 60، 80 و 100 اشاره کنیم. در حالی که دریچه های منهول چدنی مستطیلی بیشتر در سایز های 30*20، 40*30، 50*40 و 60*50 سانتی متر تولید می گردد.

از دریچه های منهول چدنی مستطیلی بیشتر بر روی حوضچه های بازدید کنتور استفاده می کنند. از این رو این دریچه ها را از مقاومت کمتری ساخته و مواد کمتری در آنها استفاده می شود. دریچه منهول چدنی دایره ای نیز بسته به قطر دهانه منهول، تولید شده و دارای سایز های متفاوتی هستند. 

کاربرد اصلی دریچه منهول چدنی

از این نوع دریچه های منهول چدنی، برای پوشاندن دریچه چاه ها و منهول هایی که به خطوط زیر زمینی منتهی می شوند، استفاده می شود. برای این که از سقوط اشخاص به درون این چاه ها جلوگیری نموده و رفت و آمد را در چنین مسیر هایی ایمن تر نماید. 

البته باید بگوییم دریچه های منهول چدنی برای پوشاندن منهول تاسیسات زیر زمینی نیز استفاده می شوند. تا زمانی که تکنسین های تاسیسات زیرزمینی همچون خطوط برق و مخابرات، خطوط گاز، آب و فاضلاب نیاز به دسترسی به این تاسیسات دارند، به راحتی بتوانند از این قسمت ها به تاسیسات دسترسی یابند. 

از دیگر کاربرد های اصلی دریچه منهول چدنی می توانیم به انتقال آب باران و رواناب های سطحی، به سیستم فاضلاب شهری اشاره کنیم. از آنجایی که امروزه استفاده از سیستم های مناسب زهکشی در شهرها به درستی صورت نمی پذیرد، شاهد این مسئله هستیم که با کوچکترین بارندگی تمام سطح خیابان دچار آبگرفتگی می شود. 

در این حالت، وجود یک دریچه منهول می تواند از بروز چنین اتفاقی جلوگیری نماید. زیرا تمامی این آبها را از سطح خیابان به درون چاه فاضلاب هدایت می کند.