در میان انواع لوله هایی که تولید و به بازار عرضه می شوند، لوله چدن پرکاربردترین نوع لوله است. این لوله ها از مواد کربن استیل، برنج، سرب، آهن، مس، شیشه، آلومینیوم، لاستیک، پلاستیک های مختلف و … تولید می شوند. در طی سالهای اخیر، با ترکیب این مواد با یکدیگر، لوله هایی تولید کرده اند که بسیار مقاوم بوده و در محیط های مختلفی از آنها استفاده می شود. 

این مواد اگر به تنهایی در تولید لوله ها به کار روند، می توانند فواید و معایب بسیاری داشته باشند. اما زمانی که با یکدیگر ترکیب می شوند، ماده ای را تولید می کنند که از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار است. با ترکیب این مواد با یکدیگری میتوان لوله چدن مناسبی تولید کرد، که در سیستم لوله کشی فاضلاب استفاده شود. 

لوله های چدنی از سری لوله هایی هستند که بسیار در سیستم فاضلاب کشی شهری استفاده می شود. این لوله ها در دو نوع لوله چدن سرتوپی و لوله های چدن دوسر تخت تولید و به بازار عرضه می شوند. بدون شک استفاده از این محصولات می تواند مزایا و معایبی در سیستم لوله کشی داشته باشد. 

لوله های چدنی از ضخامت بالایی برخوردار هستند و قیر اندود می شوند. به همین دلیل در هنگام شب، عبور آب از داخل لوله های چدنی آلودگی صوتی به بار نمی آورد. این سری از لوله ها در برابر روش های فیزیکی همچون فنر زدن، بسیار مقاومت بالایی دارند. 

لوله چدن در برابر سرما و یخ زدی بسیار مقاوم بوده و از این رو می توان آن را در محیط های مختلف، با آب و هوای خاص استفاده کرد. 

لوله چدن توپی دار بهتر است یا سر تخت؟

بدون شک این دو نوع لوله های چدنی، دارای تفاوت هایی هستند. معمولا لوله های چدنی سر تخت، قابلیت تحمل فشار بیشتری دارند. از این رو بیشتر در محیط هایی که قدرت فشار آب بالا است، مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های چدنی سر تخت از ضخامت کمتری برخوردار بوده و وزن آنها نیز نسبت به لوله های چدنی توپی کمتر است. 

این نوع از لوله چدن لبه های قیطانی و مادگی ندارند، و نوع پیوند کاربرد بیشتری نسبت به لوله های چدنی توپی دارند. لوله های سر تخت بر خلاف لوله های توپ دار از خاصیت الاستیکی بیشتری برخوردار است. به همین دلیل این سری از لوله ها تحمل بیشتری در برابر حرارت بالا دارند. 

لوله های چدنی پس از تولید در برابر تنش های وارده به ساختمان بسیار مقاومت دارند. هر دو مدل لوله چدن را مطابق با استاندارد های ملی تولید می کنند، که از کیفیت بالایی برخوردار است. با استفاده از لوله های چدنی به راحتی می توان از مسیر عبور آب فاضلاب اطمینان حاصل نمود. زیرا این سری از لوله ها کمتر دچار آسیب میشوند. 

این لوله ها دارای تنوع سایز بین 0.5 تا 2000 بوده و به راحتی قابلیت نصب در محل را دارند. نیازی نیست برای نصب این سری از لوله ها، از دستگاه های جوش استفاده شود. از جمله دیگر مزایایی که می توانیم برای لوله چدن بیان نماییم، مقرون به صرفه بودن هزینه خرید آنها می باشد.