سیستم فاضلاب شهری بیش از سالهاست که در شهرهای بزرگ و کوچ استفاده می شود. برای این که فاضلاب های خانگی و شهری را بتوان به محل مناسبی هدایت کرد، حفره های مختلفی در سطح شهر ساخته شد و خطوط زیر زمینی راه اندازی شد. اما این حفره ها به دریچه فاضلاب نیاز دارند. تا از بروز هرگونه خطر در محیط های پر رفت و آمد، پیشگیری به عمل آید. 

ابتدا دریچه های فاضلاب، به روش سنتی از دو جنس آجری و بتنی ساخته می شدند. اما امروزه که پیشرفت بسیاری در تولید این تجهیزات راه و شهرسازی رخ داده است، نمونه های دیگری از دریچه فاضلاب تولید می شود که از جنس پلاستیک هستند. از میان این دریچه ها، بهترین نوع، منهول فاضلاب پلی اتیلن است. 

این دریچه ها با قرار گرفتن بر روی سطح زمین و پوشش حفره فاضلاب، ایمنی مناسب را به مسیر خیابان ها و پیاده رو ها می دهند. علاوه بر آن دسترسی به انتقال شبکه آب و فاضلاب را نیز آسان تر می نمایند. از دریچه های منهول فاضلاب حتی برای انتقال اب باران از مسیر ها مختلف نیز می توان استفاده کرد. 

زیرا در زیر این دریچه فاضلاب مسیر های فاضلاب شهری  و خانگی قرار دارد. که در زمان بارش باران، از تجمع آب در سطح معابر و خیابان ها جلوگیری می کند. 

دریچه فاضلاب از چه موادی ساخته می شود؟

دریچه های منهول که برای پوشش دهی به دهانه منهول استفاده می شوند، از مواد مختلفی تولید و به بازار عرضه می گردند. این دریچه ها ممکن است از جنس پلی اتیلن، کوپلیمری، چدن و یا کامپوزیت تولید شوند. از این نمونه دریچه های منهول فاضلاب، بسته به مکان های مختلف استفاده می شود. 

دریچه های چدنی، خود به انواع مختلفی تقسیم می شود، که هر یک از آنها در محیط های خاصی استفاده می شوند. مثلا دریچه های چدنی خاکستری، دریچه های چدنی داکتیل، دریچه های چدنی بتن، دریچه فاضلاب، دریچه فرودگاه، دریچه گاز، دریچه مخابرات، کنتور آب. 

دریچه های فاضلاب پلی اتیلن نوع دیگری از دریچه های منهول فاضلاب هستند که از جنس پلی اتیلن ساخته میشوند.نصب و راه اندازی دریچه فاضلاب پلی اتیلن ساده و کم هزینه است، و در برابر خوردگی و پوسیدگی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. 

این دریچه ها در دو نوع عابری و ترافیکی طراحی و تولید می شوند. دریچه های ترافیکی بیشتر برای خیابان ها و مسیرهایی که اتومبیل های سنگین در حال حرکت هستند، استفاده شده و از دریچه فاضلاب عابری برای محیط هایی همچون بیمارستان ها، ادارات، بلوک های ساختمانی و … استفاده می کنند. 

این دریچه ها از وزن کمتری برخوردار هستند و مناسب برای محیط هایی که سواری های سبک، رفت و آمد عابران و … وجود دارد، استفاده می شود. 

یکی دیگر از نمونه های دریچه فاضلاب، دریچه های کوپلیمری هستند از این دریچه ها نیز به دلیل داشت مزایای فوق العاده زیاد، در محیط های مختلف استفاده می کنند. بیشترین محیط هایی که از دریچه های کوپلیمری استفاده می کنند، صنایع مختلف نظامی، حمل و نقل هوایی، تولید لوله و اتصالات، صنایع انرژی و …. می باشند.